WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, służący do tworzenia funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie witryn, blogów i aplikacji internetowych. Nie dziwi zatem fakt, że obsługuje on przeszło 30% sieci. Jak jednak ulepszyć postawioną w WordPress stronę internetową, by wyróżniła się na tle konkurencji i zachwycała użytkowników?

Jak ulepszyć stronę w WordPress? 10 prostych trików

Strona internetowa pełni rolę wizytówki w sieci. By użytkownik zechciał dłużej na niej pozostać i ją lepiej zapamiętał, należy zadbać o jej funkcjonalność i estetykę. Konieczne jest więc jej ustawiczne modernizowanie. W ten sposób będziemy podążać nie tylko za trendami oraz nowinkami technologicznymi, ale i rosnącymi potrzebami użytkowników. Oto 10 sposobów na to, by ulepszyć stronę internetową w WordPress. Jeśli jeszcze z nich nie skorzystaliśmy, czas najwyższy to zrobić!

Responsywność strony to podstawa!

Liczba osób korzystających ze smartfonów i tabletów rośnie z roku na rok. Oczekują oni możliwości wygodnego przeglądania stron internetowych niezależnie od wielkości ekranu urządzenia, którym się w tym celu posługują. Jeśli tego nie zapewnimy, część klientów z pewnością uda się do konkurencji, która zadbała o responsywność swojej witryny internetowej. Każde utrudnienie zniechęca bowiem użytkownika do dalszego przeglądania strony.

Istotne bezpieczeństwo

Z racji tego, że WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, bywa celem ataków hakerskich. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej i wszelkich danych, które są na niej umieszczane. By to zrobić, wystarczy zainstalować darmową wtyczkę Google Authenticator.

Kolejną użyteczną wtyczką, zwiększającą bezpieczeństwo strony, jest iThemes Security. Zapobiega ona m.in. próbom przedostania się przez boty do panelu administracyjnego.

Szybkość działania ma znaczenie

Wraz z rozwojem strony internetowej i zwiększającą się liczbą użytkowników może ona zacząć ładować się wolniej. Niestety, zniechęca to potencjalnych klientów do korzystania z niej. Istnieje jednak szereg sposobów, by pozbyć się tego problemu. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • włączenie kompresji gzip,
  • zoptymalizowanie obrazków,
  • zmodyfikowanie formatów adresów URL,
  • zmniejszenie ilości skryptów pochodzących z zewnętrznych źródeł.

Aktualizacja hostingu dobra na wszystko

By przyspieszyć działanie strony internetowej, możemy również zdecydować się na aktualizację lub zmianę hostingu. Na początku bowiem wybiera się tanie i podstawowe rozwiązania, które wraz z rozwojem strony przestają spełniać oczekiwania. To zupełnie naturalne! Dzięki zaawansowanemu hostingowi usprawnimy działanie serwisu.

Motyw premium w służbie atrakcyjności

By zwiększyć atrakcyjność serwisu oraz usprawnić jego działanie, warto zdecydować się na zakup motywu premium. Zwykle zawiera on również dodatkowe narzędzia i funkcje, które ułatwiają pracę samego administratora strony internetowej.

Zastosowanie slidera sposobem na przyciągnięcie uwagi

Slider to element z wymieniającymi się grafikami, który najczęściej znajduje się w górnej części strony internetowej. Przyciąga on uwagę użytkownika i urozmaica wygląd serwisu. Oprócz walorów estetycznych może również pełnić rolę informacyjną i wskazywać np. aktualności w ofercie.

Slider może również posłużyć jako miejsce do wyeksponowania zdjęć, którymi chcemy pochwalić się klientom. Pamiętajmy jednak o tym, by zamieszczone fotografie miały odpowiednią jakość. W przeciwnym razie nie będą stanowiły jakiejkolwiek zachęty.

Opinie klientów i rekomendacje coraz cenniejsze

Z uwagi na mnogość podmiotów, które działają w sieci, użytkownicy mogą mieć problem z rozpoznaniem rzetelnych firm. Jeśli więc jakiekolwiek działanie może zwiększyć wiarygodność naszej strony internetowej w Internecie, warto je zastosować. Przykładem są pozytywne oceny i rekomendacje ze strony klientów. Warto je zamieścić w widocznym miejscu. Zwiększą one bowiem zaufanie użytkowników.

Logotypy również zwiększają zaufanie

Jeśli współpracujemy z renomowanymi markami, warto wyeksponować na stronie internetowej ich logotypy. W ten sposób przyciągniemy uwagę potencjalnego klienta i wzbudzimy jego zaufanie. Pamiętajmy jednak, by uzyskać zgodę firm na wykorzystanie ich logotypów.

Ważna możliwość pozostawienia komentarza

By zachęcić użytkowników do interakcji, należy zapewnić im możliwość pozostawienia komentarza. W przypadku stron internetowych w WordPress dobrze sprawdza się system komentarzy Disqus. Po zainstalowaniu podmienia on domyślny system WordPressa, pozwalając użytkownikom na łatwe i sprawne komentowanie.

Obecność w mediach społecznościowych

Coraz częściej mówi się o tym, że media społecznościowe to koło napędowe strony internetowej. Jeżeli więc użytkownik chce się podzielić informacją zawartą w serwisie z innymi Internautami, warto mu to zapewnić. Dobrym narzędziem do obsługi social mediów jest wtyczka Shareholic.

Powyższe sposoby nie wyczerpują całego katalogu zmian, jakie możemy wprowadzić, by ulepszyć stronę internetową. Niemniej dzięki tym wskazówkom z pewnością stanie się ona bardziej funkcjonalna i atrakcyjniejsza wizualnie. To zaś z pewnością przełoży się na zadowolenie użytkowników.