Stworzenie własnej strony www często wiąże się z koniecznością spełnienia wielu kryteriów i wykonania mnóstwa czynności, które nadają jej odpowiedni wygląd i funkcjonalność. Co jednak może zrobić ktoś, kto nie dysponuje odpowiednimi umiejętnościami lub wystarczającą ilością wolnego czasu?

Rozwiązaniem dla takich osób będą kreatory stron internetowych, czyli narzędzia, które same tworzą witrynę, pozwalając przy tym użytkownikowi zmieniać najważniejsze funkcje i elementy budowy. Sam kreator często prowadzi nas za rękę.

W sieci tego typu narzędzi dostępnych jest naprawdę sporo. Co równie interesujące, wiele z nich jest darmowych. Poniżej znajduje się lista tych najbardziej popularnych i najlepszych – wyróżniają się one nie tylko tym, że nie trzeba za nie płacić, ale również bogatym zestawem funkcji i szablonów.

Simple Site

Na początek bardzo prosty kreator, który pozwala przygotować stronę w kilku krokach. Należy wskazać jej typ, a następnie wybrać kolor strony, tła, grafiki oraz wskazać nagłówek. W kolejnych etapach wystarczy stworzyć kontro i wskazać adres e-mail.

Warto podkreślić, że strony wykreowane w Simple Site są dostosowane do urządzeń przenośnych, co jest sporym atutem tego narzędzia. Kolejną zaletą jest to, że w ramach darmowego planu można sprzedawać produkty, a także korzystać z ułatwień przetwarzania płatności. Oczywiście należy pamiętać, że taka sprzedaż jest ograniczona, chociażby do liczby produktów. Kolejne restrykcje dotyczą między innymi limitu 15 stron czy też 300 obrazków. Pozbyć można się ich oczywiście poprzez wykupienie planu płatnego.

Wix

Bardzo popularny kreator stron internetowych, ceniony przede wszystkim za wiele opcji, z których można skorzystać podczas dostosowywania witryny. Co najważniejsze, proces jej tworzenia odbywa się na 3 sposoby.

Pierwszy dotyczy budowania wszystkiego od zera poprzez przeciąganie konkretnych elementów. Nic nie stoi jednak przeszkodzie ku temu, aby to kreator wykonał całą pracę. Użytkownikowi pozostaje wyłącznie odpowiedzieć na kilka pytań zadawanych na konkretnych etapach. Trzeci sposób związany jest natomiast z wykorzystaniem gotowych szablonów, które można następnie skonfigurować zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Zaletą Wix jest dostęp do wielu darmowych aplikacji.

 

Jeśli jednak ktoś nie chce płacić za nic, musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Związane są one przede wszystkim z adresem URL z nazwą Wix, a także niewielką ilością pamięci, przez co na stronie nie znajdzie się zbyt wiele multimediów. Uciążliwe mogą okazać się również reklamy.

Weebly

Tym razem kreator, który jest polecany do tworzenia biznesowych stron internetowych. Podobnie jak na Wix, użytkownik może wybrać wiele dostępnych szablonów. Co ważne, część z nich została przystosowana do sklepów. Witrynę tworzyć można również poprzez wskazywanie konkretnych elementów jej budowy.

 


Do tego dochodzą również liczne narzędzia, które pozwolą stworzyć logo, przygotować system kontaktowy czy wiele ułatwień dla klientów.

Site 123

Kolejny prosty w obsłudze kreator, który daje dostęp do wielu szablonów. Dzięki temu, użytkownik jest w stanie przygotować witrynę o wybranej przez siebie tematyce. Oczywiście należy pamiętać, że motywy darmowe nie są tak zróżnicowane, jak mogłoby się wydawać. W wielu elementach są one do siebie podobne.

 

Największą zaletą Site 123 jest jednak to, że pozwala na przygotowanie strony w wielu różnych językach, co w kontekście walki o klientów i czytelników z wielu krajów ma ogromne znaczenie. Podobnie jak w przypadku Wix, plan darmowy zakłada przypisanie subdomen Site123 oraz reklamy.

WordPress

Na koniec system zarządzania treścią, który różni się od wymienionych wyżej kreatorów, jednak i tak jest bardzo często wymieniany przez osoby radzące, w jaki sposób szybko i łatwo przygotować własną stronę internetową. Wszystko ze względu na dostęp do wielu zróżnicowanych szablonów, a także rozmaitych funkcji, dzięki którym witryna może zostać dopasowana w zależności od tematyki czy też indywidualnych preferencji właściciela.

Do tego wszystkiego dochodzi również olbrzymia społeczność skupiona wokół tego narzędzia. Zawsze liczyć można na pomoc, a także dostęp do licznych poradników. Ograniczenia darmowego planu związane są między innymi z subdomeną, reklamami, a także brakiem dostępu do zaawansowanych opcji konfiguracyjnych. Mimo wszystko, jest to jeden z najlepszych kreatorów, polecany przede wszystkim do prostych stron i sklepów internetowych.

Darmowe kreatory stron internetowych mają swoje ograniczenia. Związane są one przede wszystkim ze zmniejszeniem transferu, dostępem do małej ilości opcji, a także reklamami. Okażą się one jednak doskonałymi narzędziami na początek. Pozwalają bowiem stworzyć prosty projekt, a następnie go wypróbować. Jeśli zaś strona okaże się sukcesem, zawsze istnieje możliwość przejścia na lepszy, płatny plan.