Jeżeli zdarzy nam się zapomnieć hasło do panelu WordPress, nie ma co wpadać w panikę. Istnieje bowiem kilka sposobów, by je odzyskać lub ewentualnie zmienić, z powrotem uzyskując dostęp do wszystkich funkcji systemu. Jak to zrobić?

Jak wygląda standardowa procedura?

Chociaż zazwyczaj rolę hasła pełni dobrze znane nam słowo lub zlepek słów, nie zawsze jesteśmy w stanie je sobie przypomnieć, zwłaszcza jeśli przez długi okres nie logowaliśmy się do panelu administracyjnego WordPressa. Wbrew pozorom sytuacja ta zdarza się dosyć często i może spotkać każdego. Jak więc uporać się z tym problemem?

Standardowa procedura wymaga znajomości adresu e-mail, jaki został ustalony podczas instalacji WordPressa lub tworzenia konta administracyjnego. By odzyskać dostęp do zaplecza, należy w oknie logowania, pod adresem http://twojadomena.pl/wp-admin, wybrać opcję przypomnienia hasła. Wówczas adres e-mail administratora zostanie wysłana wiadomość z linkiem do zresetowania hasła.

Schody zaczynają się jednak, gdy zapomnimy nie tylko samego hasła, ale również adresu e-mail podawanego przy rejestracji bądź jeśli na serwerze wyłączona jest opcja mail – wówczas wiadomość z linkiem resetującym nie dojdzie. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.


Jak poznać (zmienić) hasło dla WordPress za pomocą bazy danych MySQL?

By poznać lub w zależności od potrzeb zmienić hasło i odzyskać dostęp do zaplecza WordPress, musimy zalogować się do bazy danych MySQL, wykorzystując w tym celu narzędzie phpMyAdmin. To niezwykle skuteczne rozwiązanie. Jak jedna wygląda cała procedura? Oto instrukcja krok po korku.

  1. Zalogowanie się do bazy danych MySQL, na której został zainstalowany WordPress. To pierwsza czynność, jaką należy wykonać, by poznać/zmienić hasło do panelu WordPressa. W tym celu wykorzystujemy narzędzie phpMyAdmin. Odniesienie do niego powinno znajdować się w panelu administracyjnym wykupionego przez nas hostingu. Innym rozwiązaniem, które pozwoli nam uzyskać dostęp do bazy danych MySQL, jest wpisanie właściwego dla danego hostingu adresu URL w pasek adresu.

Każda z tych opcji pozwala otworzyć okno logowania do narzędzia phpMyAdmin, gdzie zostaniemy poproszeni o podanie nazwy użytkownika, czyli nazwy bazy danych MySQL, do której chcemy się zalogować, oraz hasła do niej. Dopiero po wprowadzeniu poprawnych danych autoryzacyjnych i ich zatwierdzeniu (kliknięciu przycisku „OK”) zostaniemy zalogowani do wybranej bazy danych MySQL. Co jednak w sytuacji, gdy nie pamiętamy także tych informacji?

Sposoby odzyskiwania hasła WordPress

Login i hasło do bazy danych MySQL dostępne są w pliku „/wp-config.php”. Dane te znajdują się w katalogu, w którym zainstalowany jest nasz WordPress, i są zapisane w dwóch polach „DB_USER” i „DB_PASSWORD”.

  1. Odszukanie tabeli „wp_users”. Po zalogowaniu się do narzędzia phpMyAdmin należy kliknąć nazwę żądanej bazy danych. Zazwyczaj znajduje się ona w lewym górnym rogu ekranu. Następnie należy odszukać i kliknąć nazwę tabeli „wp_users”. Ta za zwykle zlokalizowana jest po lewej stronie ekranu.

Warto pamiętać, że prefix bazy danych „wp_” jest domyślny. Może on być zatem inny, jeśli na etapie instalacji CMS WordPress zdecydowaliśmy się na jego zmianę.

  1. Edycja hasła. Po otworzeniu tabeli „wp_users” naszym oczom powinna ukazać się lista wszystkich użytkowników danego WordPressa. Przy wybranym użytkowniku (koniecznie z uprawnieniami administracyjnymi) należy kliknąć przycisk „Edytuj”. Następnie w polu „user_pass” należy wpisać nowe hasło. Nie zapomnijmy przy tym o jego zaszyfrowaniu poprzez wybranie w kolumnie „funkcja” opcji „MD5”. Na koniec należy kliknąć przycisk „Wykonaj” znajdujący się na dole ekranu. I gotowe! Po zapisaniu zmian możemy zalogować się do zaplecza WordPressa przy pomocy nowego hasła.

Co ważne, po kliknięciu „Edytuj” w tabeli „wp_users” zyskamy dostęp do swojego loginu („user_nickname) oraz przypisanego do niego adresu e-mail („user_email). Dane te pozwolą nam odzyskać istniejące hasło w /wp-admin. Nie będziemy zatem musieli go zmieniać, by zalogować się do zaplecza WordPress.

Jak zmienić hasło poprzez FTP?

By przywrócić dostęp do zaplecza WordPress, możemy wykorzystać także FTP. W tym celu należy zalogować się dowolnym klientem obsługującym połączenia FTP z naszym serwerem. Następnie wyszukujemy folder zawierający aktualną wersję WordPressa, do której zamierzamy zresetować hasło. Po odszukaniu pliku functions.php otwieramy go, korzystając z dowolnego edytora, jaki znajdziemy w sieci.

Odzyskanie hasła WordPress przez ftp

W następnym kroku wklejamy linijkę kodu „wp_set_password( ‘ nowehasło ‘ , 1 ); tuż po pierwszym wystąpieniu kodu <?php. Numer 1 oznacza użytkownika z prawami administracyjnymi. Jeżeli w celach bezpieczeństwa zmieniliśmy w przeszłości jego numer, należy wpisać w kodzie zamiast „1” właściwą cyfrę lub liczbę. Po pomyślnym zalogowaniu do WordPressa natychmiast usuńmy kod z pliku functions.php. W przeciwnym razie narazimy się na nieautoryzowany dostęp do naszego zaplecza.

Jak widać, procedury odzyskiwania (zmiany) hasła nie są aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest jednak to, by wykonać wszelkie wspomniane czynności krok po kroku. Wówczas prawdopodobieństwo niepowodzenia jest znikome.