CMS WordPress pozwala na swobodną konfigurację tworzonych stron internetowych. Mowa tu nie tylko o dodawaniu kolejnych funkcjonalności za pomocą wtyczek i pluginów, ale również o ich graficznej prezentacji.

To zaś jest możliwe za sprawą różnego rodzaju szablonów, motywów i skórek, których liczba jest obecnie liczona w tysiącach. Co najważniejsze, mnóstwo z nich możemy otrzymać całkowicie za darmo. Wszystko dzięki działalności twórców systemu, deweloperów, a także zwykłych użytkowników skryptu. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać odpowiednią frazę (np. szablony WordPress), by znaleźć stronę lub forum, na którym publikowane są omawiane dodatki.

Co jednak bardzo ważne, dobór szablonu nie może przebiegać bezwiednie. Graficzna wersja witryny ma bowiem wpływ na sposób jej odbierania przez potencjalnych użytkowników. Jest również elementem szeroko pojętego marketingu internetowego. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru, musimy rozważyć kilka istotnych kwestii.

Profil strony

Niezwykle ważne jest to, aby instalowana przez nas skórka była zgodna z tematyką i profilem tworzonego serwisu. Najłatwiejsze zadanie mają oczywiście osoby prowadzące blogi – szablonów graficznych dostosowanych do ich potrzeb jest bowiem mnóstwo. Wynika to z faktu, że WordPress początkowo było platformą typowo blogową.

Jeżeli jednak tworzymy stronę firmową, musimy zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Dla doradców finansowych bądź prawnych niezwykle ważny jest profesjonalizm, dlatego powinni celować w skórki charakteryzujące się minimalistycznym i eleganckim stylem, studia projektanckie postawią na kreatywność i burzę kolorów, natomiast przedsiębiorstwa budowlane muszą szukać skórki pozwalającej w sposób sprawny przedstawić ofertę i dotychczasowe realizacje.

Nie tylko wygląd!

Oczywiście szablon musi prezentować się w sposób odpowiedni, tak aby zachęcał internautów do odwiedzenia strony i pozostania na niej dłużej. Wpływ na to ma jednak również wygoda korzystania z serwisu.

Zwrócić uwagę powinniśmy więc na funkcjonalność skórki. Mowa tu między innymi o odpowiednio pogrupowanych sekcjach, szybkim menu czy sposobie wyszukiwania informacji na stronie. Przed ostatecznym wyborem, warto więc poczytać opinie i recenzje interesującej nas skórki. W ten sposób unikniemy straty czasu przeznaczonego na testowanie nowych rozwiązań.

A może płatna skórka?

Jak już wspomnieliśmy, w sieci dostępnych jest cała masa darmowych szablonów do WordPress. Skorzystać możemy jednak także z oferty wielu firm bądź freelancerów, którzy zajmują się odpłatnym tworzeniem skórek.

Niektóre osoby kupują gotowe rozwiązania, inni decydują się na zamówienie własnego motywu. Płatne dodatki mają to do siebie, że zazwyczaj gwarantują większe możliwości konfiguracyjne.

Oczywiście konfigurowalnych jest również wiele motywów darmowych. Zawsze warto więc sprawdzić, w jaki sposób dana skórka może być przez nas zmieniana.

O czym pamiętać podczas zmiany szablonu?

System WordPress ma to do siebie, że wgrywanie wszelkiego rodzaju dodatków (zarówno technicznych, jak i graficznych) jest szybkie i bardzo łatwe. Zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć komputerową myszą, by cała operacja została zrealizowana pomyślnie. Podobnie jest w przypadku motywów. Konieczne jest wskazanie pobranego pliku i sprawa zostaje załatwiona.

Tego typu operacje warto jednak realizować na kopii strony albo na jej wersji offline. Dzięki temu wszystkie wprowadzane zmiany nie wpłyną na komfort naszych użytkowników. Możemy spokojnie przetestować nowe rozwiązania i wybrać te, które znajdą się w finalnej wersji. Oczywiście nie zapominajmy o regularnych backupach serwisu – w przypadku ewentualnych awarii, dzięki nim będziemy w stanie przywrócić wszystkie zmiany i ustawienia.

Polecane motywy dla WordPress

Na koniec przedstawimy 3 skórki, które nie tylko wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem, ale również gwarantują odpowiednią wygodę przeglądania zasobów strony.

  • Deadline. Szablon sprawdzający się na witrynach z dużą ilością publikowanych treści. Mogą być to chociażby serwisy newsowe lub branżowe portale. Motyw pozwala w atrakcyjny sposób wyróżnić najważniejsze teksty, a także pogrupować je w kategorie. Przykładowy wygląd takiego serwisu znajdziecie tutaj.

  • Illdy. Skórka bardzo często wykorzystywana na stronach firmowych oraz internetowych wizytówkach. Gwarantuje minimalistyczny, elegancki layout, a także wiele przydatnych funkcji, takich jak formularz kontaktowy czy panel na opinie. Wszystko to można zobaczyć na wersji demonstracyjnej.

  • Optimizer. Niezwykle rozbudowany i uniwersalny szablon, który może zostać wykorzystany w wielu witrynach – zarówno w wizytówkach, jak i na blogach czy sklepach online. Jego poszczególne wersje znajdziecie tutaj.