WordPress stanowi najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie. By jednak działał prawidłowo i spełniał wszelkie nasze oczekiwania, wymaga dobrego serwera. Jak zatem wybrać hosting dla WordPress?

Na jakie czynniki zwrócić uwagę, wybierając hosting?

Prostota obsługi oraz bogactwo szablonów i dodatków to dwa podstawowe czynniki, którym WordPress zawdzięcza swój sukces. Przedsiębiorcy wybierają go także z innego powodu. W systemie tym można bowiem stworzyć nie tylko bloga czy nieskomplikowaną stronę wizytówkową, ale również bardzo zaawansowany projekt z wieloma funkcjonalnościami.

W związku z tak dużą popularnością tego systemu zarządzania treścią nikogo chyba nie dziwi pytanie, jak wybrać dobry hosting dla WordPress. Niestety udzielenie na nie jednoznacznej odpowiedzi wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, a to za sprawą dwóch powodów.

Po pierwsze, jedną z cech charakterystycznych WordPressa jest to, że potrzebuje niewielkich wymagań odnośnie swojej instalacji (minimum to baza danych MySQL w wersji 5.0 oraz interpretator języka PHP w wersji 5.2.4). Trudno znaleźć hosting, który nie spełniałby tych warunków.

Po drugie, jakość hostingu uzależniona jest wielu czynników, przez co przeprowadzenie miarodajnych testów porównujących usługi tego typu jest niezwykle trudne do wykonania, nie mówiąc już o czasie, jaki należałoby poświęcić, by tego dokonać. Nie oznacza to jednak, że serwer należy wybierać na chybił trafił. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na hosting dla WordPressa.

  1. Wymagania dotyczące bazy danych MySQL i interpretatora języka PHP

Chociaż WordPress nie ma wygórowanych wymagań odnośnie serwera, nie oznacza to, że powinniśmy decydować się na wspomniane wyżej minimum. Jeżeli dany hosting nie gwarantuje aktualnych wersji bazy danych MySQL (wersja co najmniej 5.6)) i interpretatora języka PHP (wersja 7.0 lub nowsza), lepiej wybrać innego usługodawcę.

Jest to ważne nie tylko ze względu na prawidłowe funkcjonowanie strony internetowej, ale również jej bezpieczeństwo. Nowe wersje baz danych MySQL i interpretatora języka PHP często zawierają poprawki służące lepszej ochronie wrażliwych danych.

  1. Ilość miejsca na dysku

W tym przypadku należy dobrze przeanalizować nie tylko aktualne, ale również i przyszłe potrzeby. Jeżeli na stronie internetowej docelowo ma znaleźć się duża liczba zdjęć i materiałów video, już na starcie będziemy potrzebować sporej przestrzeni dyskowej. Na uwadze należy mieć również to, że wraz ze wzrostem popularności serwisu i publikacją coraz to nowych materiałów, zapotrzebowanie na miejsce na dysku będzie rosnąć.

Warto zatem przed podpisaniem umowy z firmą hostingową upewnić się, czy ilość dostępnej przestrzeni dyskowej nie jest ograniczona limitami. Jeśli tak, warto zdecydować się na inny podmiot lub przynajmniej sprawdzić koszty przejścia na wyższy plan. Nawet jeśli teraz nasze potrzeby są ograniczone, w przyszłości możemy potrzebować więcej miejsca na dysku. Analizując dokładnie koszty, unikniemy nieprzyjemnego rozczarowania czy nieplanowanej dopłaty.

  1. Wielkość transferu

To nic innego jak ilość danych, jaka jest wysyłana do osób przeglądających daną stronę internetową. Im wyższy transfer, tym więcej osób może jednocześnie przeglądać nasz serwis. Wielkość transferu jest niezwykle istotną kwestią, jeśli chcemy zachować stabilność witryny nawet przy dużej liczbie odsłon. Warto więc wybierać te hostingi, które oferują jego nieograniczoną ilość.

Przed podpisaniem umowy z firmą hostingową warto uważnie sprawdzić regulamin. Nielimitowany transfer może bowiem nie dotyczyć przechowywania plików audio i materiałów filmowych. Co więcej, by strona internetowa szybko się ładowała, serwer powinien działać na szybkich dyskach SSD. Na to również zwróćmy uwagę, wybierając hosting.

  1. Wykonywanie kopii bezpieczeństwa

Awarie i problemy z prawidłowym działaniem dotyczą nawet najlepiej skonstruowanych i zabezpieczonych stron internetowych. Dzięki kopii bezpieczeństwa będziemy w stanie przywrócić ostatnią stabilną wersję witryny.

Zdecydowana większość firm hostingowych gwarantuję usługę wykonywania backaupu. Warto jednak lepiej przyjrzeć się świadczonym standardom, czyli temu:

  • jak często usługodawca wykonuje kopię bezpieczeństwa,

  • jak długo jest ona przechowywana.

  1. Pomoc techniczna

Firma hostingowa powinna zapewniać wsparcie techniczne przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu niezależnie od tego, kiedy zdarzy się awaria, zawsze będziemy mogli liczyć na profesjonalną pomoc. Istotna jest również jakość wsparcia. Aby ją ocenić, warto przejrzeć publikowane w sieci opinie na temat danego usługodawcy.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze hostingu pod WordPress. Wielu przedsiębiorców uzależnia wybór serwera od ceny. Oczywiście dbałość o jak najniższe wydatki jest istotną kwestią, jeżeli zależy nam na sukcesie przedsięwzięcia, jednak nie powinna być osiągana kosztem stabilności strony internetowej czy bezpieczeństwa klientów, a właśnie te cechy gwarantuje dobrze wybrany hosting dla WordPress.