CMS WordPress niegdyś kojarzony był wyłącznie z blogami. Jego dalszy rozwój pozwolił jednak na przygotowywanie bardziej zaawansowanych stron internetowych, a w końcu także rozmaitych sklepów online.

Stało się to możliwe z kilku powodów. Przede wszystkim skrypt został udoskonalony pod względem stabilności i szybkości działania. Jest on obecnie w stanie „uciągnąć” naprawdę rozbudowane serwisy, co zresztą potwierdzają wszelkiego rodzaju statystyki popularności, z których wynika, że WordPress jest jednym z najczęściej wykorzystywanych skryptów podczas tworzenia stron www.

Nie da się jednak ukryć, że najważniejsze w tym przypadku okazały się wszelkiego rodzaju wtyczki i pluginy, które pozwalają dostosować system do wymagań typowych dla branży e-commerce. Bez nich stworzenie sklepu byłoby po prostu niemożliwe. Jeżeli więc zamierzacie uruchomić sprzedaż internetową i chcecie wykorzystać w tym celu omawiany system, powinniście przede wszystkim wybrać stosowną wtyczkę.

Sklep internetowy na WordPress – co zainstalować?

Decydując się na wybór konkretnego rozwiązania, pod uwagę musimy wziąć kilka istotnych kwestii. Największe znaczenie będą miały oczywiście wszelkiego rodzaju ulepszenia oraz funkcje, takie jak obsługa wybranych metod wysyłki towarów i sposobów płatności, prezentacja oferowanych produktów czy też vouchery. Pamiętać należy jednak o tym, że wiele wtyczek e-commerce nie posiada polskiego tłumaczenia.

Biorąc wymienione kwestie pod uwagę, przygotowaliśmy dla Was krótką listę najciekawszych wtyczek, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  • WooCommerce. Zdecydowanie najpopularniejsza obecnie wtyczka WP pozwalająca na stworzenie sklepu online. Według danych serwisu BuiltWith.com, w 2017 roku jej udział w rynku e-commerce wyniósł aż 41%!

Nic w tym jednak dziwnego. Jest to bowiem w pełni dojrzała platforma sklepowa, która staje się powoli osobnym środowiskiem. Gwarantuje pełną funkcjonalność, a także dostęp do ogromnej bazy darmowych i płatnych dodatków.

Szeroki wybór sposobów płatności, rozbudowany system tworzenia faktur, wsparcie dla Google Analytics, dzięki czemu pozycjonowanie SEO i Social Media Marketing mogą być realizowane w sposób kompleksowy – wszystko to zapewnia WooCommerce. Co równie ważne, wtyczka dostępna jest w języku polskim. Jej obsługa jest bardzo prosta, dlatego nie powinniśmy mieć z nią większych problemów.

  • WP eCommerce. Jedna z najstarszych wtyczek tego rodzaju, obecnie jednak straciła na popularności na rzecz WooCommerce. Podkreślić należy fakt, iż ona również zapewnia wszystkie najważniejsze funkcje, które pozwolą nam rozwijać sklep internetowy. Wiele narzędzi z nią związanych jest darmowych, niemniej za te bardziej zaawansowane będziemy musieli już zapłacić.

Największym problemem WP eCommerce jest to, że twórcy rozwijają ją w dość ślamazarnym tempie, zdecydowanie wolniejszym niż w przypadku pierwszej wspomnianej przez nas wtyczki. Wszystko to sprawia, że korzysta z niej coraz mniej sklepów.

  • Tradematik. Polska wtyczka, która powstała przede wszystkim z myślą o rodzimym rynku. Zdecydowanie upraszcza całą procedurę tworzenia oraz prowadzenia sklepu internetowego. Z jednej strony jest to jej ogromna zaleta, z drugiej jednak należy podkreślić, że Tradematik posłuży przede wszystkim do tworzenia sklepów o raczej prostej konstrukcji.

Czy gra jest warta świeczki?

CMS WordPress przyciąga użytkowników przede wszystkim prostotą obsługi. Podobnie jest w przypadku wtyczek e-commerce. Warto jednocześnie podkreślić, że gwarantują one wszystko to, co jest potrzebne do prowadzenia wysokiej jakości sklepu internetowego.

Dzięki nim stworzymy platformę zintegrowaną z już istniejącą stroną internetową lub działającą samodzielnie, obsłużymy wszystkie popularne sposoby płatności, przygotujemy wersję mobilną sklepu, a także przeprowadzimy zakrojone na szeroką skalę strategie marketingowe.

Konfigurujemy wtyczkę WooCommerce

Na koniec warto poświęcić kilka chwil na to, aby wytłumaczyć, w jaki sposób należy rozpocząć obsługę najbardziej popularnego z omawianych rozwiązań.

  1. Instalacja i konfiguracja. Wszystko przebiega w sposób błyskawiczny – konieczne jest jedynie trzymanie się instrukcji wyświetlanych na ekranie.

  2. Waluty. Musimy koniecznie zdefiniować, w jaki sposób będą rozliczane zakupy w naszym sklepie.

  3. Podatki i koszty wysyłki. Kolejne dane konieczne do wprowadzenia. Wtyczka pozwala także na automatyczne naliczanie podatków.

  4. Sposoby płatności. Darmowe są płatności czekiem, przelewem, przy odbiorze oraz za pomocą PayPal. Inne metody możemy dodać przez instalację płatnych rozszerzeń.

  5. Tworzenie produktów. Gdy wszystkie podstawowe dane i informacje zostaną wprowadzone, możemy w końcu przejść do tworzenia bazy produktów. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem specjalnych formularzy, które przez cały czas prowadzą nas za rękę.

Następnie wystarczy jedynie dostosować wygląd sklepu (przez darmowe lub płatne szablony) i możemy ruszać ze sprzedażą. Jak więc widać, sklep oparty o system WordPress jest przede wszystkim prosty w obsłudze i konfiguracji.

Dane dot. WooCommerce

How Many Websites Use WooCommerce? Usage Stats 2018