Nie każdy jest programistą czy projektantem stron, co nie oznacza, że nie może mieć własnej witryny. Co ważniejsze, nie trzeba być wybitnym znawcą języka HTML czy CSS i PHP, aby cieszyć się stroną funkcjonalną, której wygląd i treści można modyfikować bez pomocy fachowca. Warunek jest jeden. Niezbędny jest do tego właściwy CMS, a więc prościej mówiąc System Zarządzania Treścią. Najpopularniejsze CMS-y to Drupal, Joomla oraz WordPress. Który z nich jest najlepszy?

Czym jest CMS?

CMS (z ang. Content Management System) to System Zarządzania Treścią, a więc oprogramowanie pozwalające na tworzenie, zarządzenie oraz edycję treści znajdujących się na stronie internetowej. Wiele CMS-ów stworzonych jest tak, że do zarządzania witryną nie jest niezbędna żadna wiedza programistyczna, choć podstawy języka HTML pomagają w jej administracji. CMS to więc doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących stworzyć własną stronę w oparciu o stworzone już rozwiązania. Jednak system zarządzania treścią to nie tylko dodawanie i edytowanie artykułów, zmienianie wyglądu strony czy zarządzanie komentarzami. Przy odpowiednich wtyczkach na bazie takich CMS-ów stworzyć można bowiem duże fora, a nawet strony dla firm działających w branży e-commerce. Który CMS wybrać? Drupal, WordPress czy Joomla?

Charakterystyka platformy WordPress

WordPress to bez wątpienia najbardziej znany system zarządzania treścią na świecie. Zbudowany został na bazie Open Source i wybierany jest przez wielu programistów, którzy zajmują się tworzeniem stron.

Niewątpliwie zaletą tego systemu jest jego prostota. WordPress jest łatwy w użyciu, a jego obsługa prosta i intuicyjna. W większości przypadków jakiekolwiek działania nie zajmują więcej niż kilka kliknięć myszką. Na tym zalety tego systemu podobnego do bloga się nie kończą. Nie sposób nie wspomnieć o tysiącach darmowych i płatnych pluginów, które rozszerzają funkcjonalność tego systemu. Dzięki temu na bazie tego CMS-u stworzyć można strony wizytówki, portale, serwisy, fora, blogi i wiele więcej. Przy odpowiednim pluginie posłuży on nawet za platformę e-commerce.

Na tym zalety tej platformy się nie kończą. WordPress to również szerokie wsparcie ze strony międzynarodowej społeczności. Bez trudu znaleźć można porady i tutoriale, które dokładnie opisują interesujące użytkownika zagadnienie. Z punktu widzenia polskich internautów ważne jest, że wiele z nich dostępnych jest też w naszym ojczystym języku. Jeśli nawet jest inaczej, pomocy szukać można na poświęconych temu systemowi forach.

W końcu WordPress to również tysiące darmowych szablów, dzięki czemu nie ma konieczności spędzania wielu godzin nad projektowaniem witryny od strony technicznej i wizualnej. Dostępne są motywy płatne, oferujące znacznie większe możliwości, ale wybór tych darmowych jest na tyle szeroki, że większość czuje się usatysfakcjonowana.

Jednak WordPress to nie tylko szereg korzyści, ale też wady. Ze względu na dostępne wtyczki, ich instalacja może przełożyć się negatywnie na szybkość działania strony. Sporo temu systemowi można zarzucić też pod kątem bezpieczeństwa, choć poprawiają je odpowiednie pluginy. Jedne z nich zabezpieczają przed nieuprawnionym logowaniem, inne z kolei wykonują backup.

Charakterystyka platformy Joomla

Joomla to nieco bardziej zaawansowany system zarządzania treścią. Na ten skrypt stawiają głównie programiści, którzy mają w planach założenie strony o większych wymaganiach.

Podobnie jak w przypadku WordPressu cały proces instalacji jest szybki i trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Nie trzeba też mieć żadnych zdolności programistycznych. To, co łączy oba CMS-y to również darmowe wtyczki. W przypadku Joomli jest ich kilka tysięcy, choć wiele pluginów, które są darmowe w WordPressie, w tym CMS-ie są płatne. Pomyślano też o pomocy, która płynie tu ze strony aktywnej społeczności, jak i samych twórców skryptu.

Joomla jest więc CMS-em, który daje administratorom wiele ciekawych i praktycznych narzędzi, które pomagają w nawigacji strony i zarządzaniu użytkownikami.

Nie jest to jednak skrypt dla wszystkich. Problemy mogą mieć użytkownicy, którzy po raz pierwszy spotkają się z systemem zarządzania treścią. Liczba dostępnych funkcji oraz ogrom możliwości, jakie otrzymuje użytkownik, mogą go przerosnąć.

Charakterystyka platformy Drupal

Ostatnim z popularnych CMS-ów jest Drupal. Ten skrypt stanowi mocno rozbudowane środowisko programistyczne. W zasadzie jest on platformą dla programistów, a nie prostym systemem zarządzania treścią. Dlatego stosują go osoby, które ze względu na różne ograniczenia nie mogły wdrożyć swoich pomysłów, korzystając przy tym z dwóch poprzednich systemów. Ten system pod kątem możliwości programistycznych oferuje najwięcej, ale co za tym idzie, jest również najbardziej zaawansowany.

Do największych zalet Drupala jest dostęp do wszystkich narzędzi, które pozwalają stworzyć w pełni profesjonalną stronę, portal czy też rozbudowany serwis internetowy. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Pomimo ogromu wtyczek, system ten jest bardzo ciężki w obsłudze. Z pewnością nie jest to CMS dla tych, którzy z taką platformą spotykają się po raz pierwszy. Możliwości, jakie ona oferuje, na pewno ich przytłoczą.

Który system wybrać?

Możliwości w zakresie wyboru odpowiedniego CMS-u są więc ogromne, a każdy powinien znaleźć system zarządzania treścią dla siebie optymalny. W większości przypadków najlepszym i w zupełności wystarczającym systemem jest WordPress. Daje on na tyle duże możliwości, że pozwala stworzyć stronę firmową, a nawet wiele większą platformę. Co ważniejsze, nie jest to system trudny w obsłudze, choć nie trzeba zajmować się tym osobiście. Osoby, które nie czują się w tym zakresie na siłach, mogą powierzyć to specjalistom. Wykonanie zwykłej strony firmowej, sklepu czy portalu internetowego, zlecić można firmie WpTanio. Zajmujemy się też ich zarządzaniem, oferując kompleksowy pakiet opieki. Skontaktuj się.

Dwa pozostałe systemy są już bardziej skomplikowane i nie sprawdzą się w przypadku użytkowników, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z CMS-em. O ile poziom złożoności Joomli ocenić można na średni, to w platformie Drupal jest on już bardzo zaawansowany.