Ciężko sobie wyobrazić dzisiejszy internet bez systemu zarządzania treścią WordPress. Ten CMS w podstawowej wersji nie oferuje jednak niczego specjalnego. Jego siłą jest jednak społeczność, która stale go rozwija.

Między innymi dlatego znaleźć można wiele motywów czy wtyczek, które pozwolą zrobić z tego systemu sklep, forum czy bloga. Na które pluginy warto zwrócić szczególną uwagę?

Pozycjonowanie

Z pewnością bardzo ważne są wtyczki pomagające w pozycjonowaniu. Przede wszystkim są ogromnym wsparciem dla tych, którzy nie mają wielkiej wiedzy z zakresu SEO.

* Yoast SEO

Yoast SEO to jedna z najlepszych wtyczek, która pozwala zająć się administratorowi SEO na stronie. Pomaga w zmianie i ustawianiu faz kluczowych, meta opisów, a nawet wygenerowaniu mapy XML czy wpięciu w kanały Social Media. Ogromnym plusem tej wtyczki jest jej prostota, dzięki czemu nawet laik potrafi dokonać zmian pomagających w pozycjonowaniu strony. Oczywiście podstawowa i zarazem w pełni wystarczająca wtyczka jest darmowa.

* SEO Auto Linker

Ta darmowa wtyczka upraszcza i automatyzuje wewnętrzne linkowanie. Wprawdzie linki umieszczać można ręcznie, ale zajmuje to sporo czasu. SEO Auto Linker pozwala określić, gdzie kierowane ma być dane słowo kluczowe, po czym proces linkowania jest automatyczny.

* Broken Link Checker

Wielu internautów frustruje fakt, że po przekierowaniu z odnośników na stronie pojawia się błąd 404. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy zadbać, aby każdy link działał poprawnie. Nie trzeba tego robić ręcznie. Pomaga w tym wtyczka Broken Link Checker, która skanuje stronę w poszukiwaniu takich błędów i wysyła powiadomienia o tym fakcie. Wtyczka ta również jest bezpłatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie techniczne

Użytkownicy opierający swoje strony o WordPress bardzo często zapominają o bezpieczeństwie. To poważny błąd, ponieważ z racji swojej popularności jest to CMS, który wielokrotnie jest atakowany przez hakerów.

* Google Authenticator

Darmowy plugin Google Authenticator to wtyczka zabezpieczająca WordPressa przed niemal wszystkimi próbami zalogowania się do naszego WP. Autoryzacja dwuskładnikowa 2FA (Two Factor Authentication) zabezpiecza przed atakami botów.

* WP Super Cache

Irytującym problemem jest też długie wczytywanie się strony. Skutkuje to tym, że część użytkowników ją opuszcza, zanim zdąży ona załadować się do końca, co można zaobserwować przez współczynnik odrzuceń w Google Analitycs. Jako że liczy się każda sekunda, należy poprawić prędkość wczytywania witryny, korzystając przy tym z mechanizmów cache. Do tego znakomicie nadaje się darmowa wtyczka WP Super Cache.

* BackWPup

Ten darmowy plugin również jest niezbędny. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala robić backup strony, przez co nawet w przypadku awarii i utraty danych, ich odzyskanie jest możliwe.

Social Media i kontakt

Każda strona musi mieć też formularz kontaktowy, poprzez który użytkownik będzie mógł skontaktować się z firmą lub właścicielem.

* Contact Form 7

Również ta wtyczka jest bezpłatna. Contact Form 7 pozwala na stworzenie formularza kontaktowego, reklamacji czy zamówienia. Jego zbudowanie przy wykorzystaniu tej wtyczki zajmuje jedynie chwilę.

* Disqus Comment System

Disqus Comment System to darmowy plugin, o którym należy pomyśleć w kwestii zarządzania komentarzami. Te zwłaszcza na popularnych i często odwiedzanych blogach pojawiają się często. Przy wielu komentarzach warto postawić na tę praktyczną wtyczkę. Dzięki niej zarządzanie nimi jest szybkie i proste. Z jednego miejsca zarządzać można komentarzami na wielu różnych stronach.

Usprawnienia

WordPress ma również wiele wtyczek usprawniających, które na przykład sprawdzą się przy sprzedaży. Coś dla siebie znajdą także osoby, które nie znają podstaw HTML i nie zamierzają poświęcać się temu językowi projektowania.

* WooCommerce

Ta darmowa wtyczka jest niezbędna dla wszystkich tych, którzy cenią sobie niezależność, a stronę chcą wykorzystać do sprzedaży produktów czy usług. W przypadku WordPressa sprawdzi się tylko jeden plugin. Jest nim WooCommerce, który pozwala przekształcić serwis w pełnoprawną platformę rynku e-commerce. Co istotne jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce, a więc w razie ewentualnych problemów bez trudu uzyskać można pomoc specjalistów i innych użytkowników, którzy skorzystali z tego pluginu.

* TinyMCE

W tym przypadku darmowa jest tylko wersja podstawowa, która dla wielu i tak jest wystarczająca. Ten plugin stworzono z myślą o użytkownikach, którzy nie znają podstaw HTML i nie chcą się uczyć tego języka projektowania. Zrozumiałe, że będą oni mieć spory problem z zaawansowaną edycją postów czy samych stron stworzonych na WordPressie. Rozwiązaniem jest wtyczka TinyMCE, która zataja braki i mimo braku wiedzy pozwala na zaawansowaną edycję w HTML.

Widać w związku z tym wyraźnie, że WordPress to doskonałe narzędzie do tego, aby oprzeć na nim swoją witrynę. Niezależnie od tego, jaka jest jej forma, WP się sprawdzi, co potwierdzają zbudowane na tym CMS-ie sklepy, blogi, fora internetowe czy zwykłe strony firmowe. Ogromnym plusem WordPressa jest również jego popularność. Z tego względu w sieci znaleźć można wielu specjalistów od tej platformy. Poza tym internet jest pełen pomocnych tutoriali.

WordPress to więc ogromna liczba wtyczek. Z pewnością wiele z dostępnych pluginów jest zbędnych. Pośród nich znajdują się jednak te, bez których trudno wyobrazić sobie prowadzenie własnej strony internetowej. Z wykorzystaniem praktycznych wtyczek jest to o wiele prostsze i znacznie bardziej komfortowe. Poza tym wtyczki nie tylko ułatwiają zarządzenie stroną internetową nawet bez większej wiedzy z zakresu informatyki i programowania, ale też skracają czas opieki nad witryną.

Dzięki temu stronę prowadzić może nawet laik. O wiele lepiej i bezpieczniej jest jednak powierzyć ją specjalistom, którzy nie tylko zajmą się jej stworzeniem, ale także będą się nią opiekować, wykonując regularny backup i chroniąc ją przed atakami botów. Takie usługi zlecić możecie agencji WPTanio. Od wielu lat oferujemy skuteczne wsparcie dla systemu zarządzania treścią WordPress, wykonując na tej platformie strony, sklepy i portale internetowe. Posiadamy też duże doświadczenie na polu opieki nad stroną, jak i skutecznych kampanii reklamowych.