Z założeniem własnej strony większego problemu mieć dziś nie można. Do wyboru są darmowe platformy, na których można samemu stworzyć stronę, korzystając przy tym z kreatora. Takie witryny na ogół nie wyglądają jednak zbyt dobrze, a jakby tego było mało, atakują użytkownika irytującymi reklamami. W związku z tym lepszym rozwiązaniem będą specjalnie przeznaczone do tego platformy. Najpopularniejszą jest WordPress.

Czym jest WordPress?

WordPress to najpopularniejszy CMS (z ang. Content Management System) na świecie. Ten system zarządzania treścią wybierany jest przez wielu programistów. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest on prosty w obsłudze i łatwy w instalacji.

To nie koniec zalet tego systemu. Mimo że WordPress sam w sobie nie jest szczególnie rozbudowany i podobny do bloga, to dzięki tysiącom pluginów można znacznie poszerzyć jego możliwości. Co istotne, poza płatnymi wtyczkami nie brakuje również i tych całkowicie darmowych. Dzięki temu stworzyć można blogi, portale, sklepy internetowe, strony firmowe i wiele więcej.

Jednak WordPress to nie tylko tysiące różnych wtyczek (m.in. pluginy pomagające w SEO, publikacji w Social Media, poprawiające bezpieczeństwo), ale też mnóstwo różnych motywów. Dzięki temu stworzenie strony trwa krótką chwilę, a skonfigurować można ją w ciągu kilkunastu minut. Wprawdzie pewne motywy są płatne, ale wybór darmowych jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie tu coś w sam raz do swojej witryny.

W końcu WordPress to również szeroki zakres pomocy ze strony społeczności korzystającej z tej platformy. Dzięki temu bez trudu znaleźć można wiele poradników w formie tekstowej i wideo, które pomogą uporać się z wieloma problemami. Co ważniejsze, wiele z nich dostępnych jest po polsku.

Dlatego wydaje się, że prowadzenie strony opartej na platformie WordPress, jest proste i poradzić sobie z tym powinien każdy użytkownik. Nie oznacza to jednak, że na administratora takiej strony nie czyhają żadne zagrożenia. Poza tym, wielu zwyczajnie może nie mieć na to czasu. Wówczas warto rozważyć zlecenie opieki nad stroną, czym zajmujemy się również w firmie WPTanio.

Dlaczego warto zlecić opiekę nad stroną z WordPress?

Opieka nad WordPress to znakomita opcja dla wszystkich tych, którzy nie mają wiele czasu na to, aby dbać o techniczną stronę swojej witryny, a chcą skupić się na rozwijaniu swojego biznesu czy tworzeniu treści, choć i te zlecić możecie zespołowi WPTanio.

Wsparcie specjalistów odbywa się tu na wielu płaszczyznach. Nie tylko przeprowadzają oni aktualizacje systemu, ale też pomagają prawidłowo zainstalować oraz skonfigurować wtyczki, a nawet przeinstalować sam szablon. To ważne, ponieważ błędy w konfiguracji czy instalacji mogą skutkować tym, że nie będą one działać prawidłowo. Odbić się to może również na czasie wczytywania strony, co mocno irytuje użytkowników. Co jeszcze?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że WordPress jako najpopularniejszy CMS na świecie, narażony jest też na ataki botów. To również pole do popisu dla opiekunów strony, którzy trzymają pieczę nad poprawnym jej działaniem, czyszcząc ją z wirusów czy przeprowadzając audyty bezpieczeństwa.

Osoby prowadzące stronę internetową stworzoną na bazie WordPressa, muszą się również liczyć z awariami. Wyskakujące błędy, biały ekran czy problemy z logowaniem to tylko niektóre z problemów, które trzeba naprawić. Współpracując ze specjalistami, właściciel strony ma pewność, że zostaną one wyeliminowane natychmiast. Co ważniejsze, nie zawsze jest to wina jakiegoś ataku. Zdarza się, że problemem jest słaba wydajność. Wówczas specjaliści od wsparcia technicznego wskażą administratorowi podłoże problemu i zasugerują jego rozwiązanie.

Najpoważniejsze zagrożenie spowodowane jest jednak włamaniami. Wówczas hakerzy mogą umieścić na blogu ukryte linki do stron niegodnych z prawem czy reklamujące zakazane substancje. To z kolei wiąże się z karą od Google. Amerykanie oznaczą ją jako niebezpieczną, co będzie się też wiązać ze spadkiem, a nawet wykluczeniem ze struktur wyszukiwarki, przez co wszystkie zabiegi pozycjonujące i optymalizujące wykonywać będzie trzeba od początku. To samo tyczy się sytuacji, kiedy hakerzy zmienią stronę w maszynkę do wysyłania spamu.

Jednak infekcja strony szkodliwymi skryptami to nie wszystko. Zdarza się, że dochodzi do uszkodzenia plików, a nawet całkowitego ich skasowania, przez co strona przestaje funkcjonować. Jeśli wcześniej pominięto backup, oznacza to dla niej koniec. Współpraca w zakresie opieki nad stroną to również regularne backupy, a więc kopie bezpieczeństwa. Dzięki temu niegroźne są im nawet ataki. Stronę taką można bowiem po nich w krótkiej chwili odtworzyć.

Nie ulega więc wątpliwości, że opieka nad stroną zbudowaną w oparciu o WordPress to dobre rozwiązanie. Użytkownik ma pewność, że nad technicznym obszarem takiej witryny czuwać będą specjaliści, którzy w razie jakiejkolwiek usterki szybko zareagują i rozwiążą powstały problem.

Oczywiście zakres opieki to nie tylko działania wdrażane przez osoby od wsparcia technicznego. Nie dość, że z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi opiekun czuwa nad stroną przez 24 godziny na dobę, to dodatkowo jest on też do dyspozycji właściciela witryny, który w każdej chwili może się z nim skontaktować w ramach konsultacji czy udzielenia pomocy.

Zresztą opieka to również szansa na pełen rozwój bloga. Nie tylko w zakresie edycji szablonów czy instalowania nowych pluginów. To również pomoc szerszego grona specjalistów, którzy zajmują się pracami z zakresu webdesignu, zmianami programistycznymi i funkcjonalnymi oraz administracyjną, a w tym wdrażaniem certyfikatu SSL. To wszystko przy bieżących aktualizacjach, audytach bezpieczeństwa, backupach czy kontroli strony, pozwala cieszyć się bezpieczną i w pełni funkcjonalną witryną. Jej właściciel może w tym czasie skupić się na innych zadaniach, które mają na celu rozwój strony i biznesu. Prace, które wykonujemy w zespole WPTanio, mają zapewnić serwisowi najwyższą jakość pod kątem bezpieczeństwa, szybkości i optymalizacji.